Ընտանիքի միջազգային օրը նշվում է ամեն տարի մայիսի 15-ին: Այս օրը միտված է ընտանիքի կարևորության և նրա դերակատարության կարևորությանը հասարակության մեջ ուշադրություն դարձնելուն:
Պատմություն
Ընտանիքի միջազգային օրը հաստատվել է 1993 թվականին՝ ՀԱՀ-ի ընդհանուր ասամբլեայի կողմից: Դրա նպատակն է բարձրացնել իրազեկությունը ընտանիքի խնդիրների վերաբերյալ և խթանել ընտանիքի բարեկեցությունը և կայունությունը:
Նպատակներ
1. Ընտանիքի կարևորությունը – Օրվա նպատակներից մեկն է բարձրաձայնել ընտանիքի դերը հասարակության կայացման և զարգացման գործում:
2. Ընտանիքի իրավունքները – Հիմնված է այն մտքի վրա, որ յուրաքանչյուր ընտանիք պետք է ունենա իրավունքներ և պաշտպանության համակարգ:
3. Սոցիալական և տնտեսական խնդիրներ – Օրվա ընթացքում անդրադառնում են ընտանիքներին առնչվող սոցիալական, տնտեսական և մշակութային մարտահրավերներին:
Միջոցառումներ
• Կրթական միջոցառումներ – Հաշվի առնելով ընտանիքի դերը, կազմակերպվում են սեմինարներ, աշխատաժողովներ և հանրային քննարկումներ:
• Տոնական միջոցառումներ – Շատ երկրներում ընտանիքի օրը նշվում է տարբեր տոնակատարություններով, մրցույթներով, մշակութային և սպորտային միջոցառումներով:
• Այլ հասարակական նախաձեռնություններ – Գործընկերություններ և հասարակական կազմակերպություններ հաճախ կազմակերպում են ծրագրեր, որոնք ուղղված են ընտանիքներին աջակցելուն: