Ընտանիքի միջազգային օրը հաստատվել է 1993 թվականին՝ ՀԱՀ-ի ընդհանուր ասամբլեայի կողմից: Դրա նպատակն է բարձրացնել իրազեկությունը ընտանիքի խնդիրների վերաբերյալ և խթանել ընտանիքի բարեկեցությունը և կայունությունը:
Ընտանիքի կարևորությունը – Օրվա նպատակներից մեկն է բարձրաձայնել ընտանիքի դերը հասարակության կայացման և զարգացման գործում:
Ընտանիքի իրավունքները – Հիմնված է այն մտքի վրա, որ յուրաքանչյուր ընտանիք պետք է ունենա իրավունքներ և պաշտպանության համակարգ:
Սոցիալական և տնտեսական խնդիրներ – Օրվա ընթացքում անդրադառնում են ընտանիքներին առնչվող սոցիալական, տնտեսական և մշակութային մարտահրավերներին:
Միջոցառումներ
Կրթական միջոցառումներ – Հաշվի առնելով ընտանիքի դերը, կազմակերպվում են սեմինարներ, աշխատաժողովներ և հանրային քննարկումներ:
Տոնական միջոցառումներ – Շատ երկրներում ընտանիքի օրը նշվում է տարբեր տոնակատարություններով, մրցույթներով, մշակութային և սպորտային միջոցառումներով:
Այլ հասարակական նախաձեռնություններ – Գործընկերություններ և հասարակական կազմակերպություններ հաճախ կազմակերպում են ծրագրեր, որոնք ուղղված են ընտանիքներին աջակցելուն: